67d0bf38ddc77901d10c9052

I tisdags inleddes rättegången mot de tre män misstänkta för mordet på XXXTentacion, en rättegång som har dröjt cirka fyra år. I samband med inledningen av rättegången släpptes det även nya filmer från en övervakningskamera från en bank. I klippet syns Tentacion ta ut en summa på 50 000 dollar bara några timmar innan han blev mördad den 18 juni 2018. Se nedan!

I rättegången berättar Leonard Kerr, Tentacions vän, om vad han minns från dagen mordet inträffade. Enligt Kerr ska två män med vapen ha konfronterat dem när de satt i en bil på en parkeringsplats nära Fort Lauderdale i Miami. Männen ville att de skulle gå ur bilen och Kerr lyssnade men inte Tentacion, vilket blev hans död. Kerr berättar vidare att han hörde minst två skott efter att han hade flytt från parkeringen. Efter det hade han sett männen hoppa in i sin bil och lämnat med pengarna.

De tre männen som nu riskerar livstidsfängelse för mordet är Michael Boatwright (28) som misstänks vara den som sköt, Trayon Newsome (24) som ankagas för att ha varit den andra vapenbärande mannen samt Dedrick Williams (26) som anklagas för att ha kört flyktbilen.

De tre männen kunde snabbt kopplas till mordet då de hade lagt ut bilder på sociala medier när de visade upp alla pengarna. Under rättegången sa åklagaren Pascale Achille: 

“They go on social media and start bragging that they have this influx of cash.They flash it like it’s Christmas Day”.

De tre männen nekar till brott. Rättegången förväntas vara avslutad i Mars. 

För två veckor sedan skulle XXXTentacion ha fyllt 25 år. För att ära hans födelsedag så valde hans familj att släppa den nya postuma singeln “I’m Not Human” som gästas av Lil Uzi Vert. Lyssna på låten nedan och läs mer HÄR

Foto: Law/Crime Network via Youtube

67a09b5308079e190f099af3

I april släpper Mohamed Yussuf sin efterlängtade debutbok “Nation av Poeter“. Varför detta boksläpp är efterlängtat och även unikt är för att Mohamed Yussuf är den enda journalist som fått följa Yasins långa exil i Europa.

Boken ska teckna ett komplext porträtt av en av Sveriges mest omdebatterade artister. Han ska även visa på den unika kulturyttring som är svensk-somalisk gangsterrap. Musiken som delar tyckarna och provocerar en hel del. Samt dess koppling och band till Afrikas horn.

Förläggare Johan Wirfält Volante säger följande om boken:

– Mohamed Yussuf går långt bortom effektsökande rubriker när han skildrar konflikter som på senare år skurit genom det svenska samhället, och som på många sätt koncentreras i de här rapparna. Samtidigt fördjupar han vår förståelse för musiken och poesin, genom att placera den i ett tidigare okänt historiskt sammanhang.

Boken ges ut den 14 april 2025 och kommer att presenteras på Kulturhusets fackscen i ett samtal med krimreportern och författaren Emil Arvidson den 29 april 17:30.

Foto: Emil Fagander