67d2b78e13c8671e42039b52

I samband med internationella kvinnodagen idag.

Det är ingen nyhet att balansen mellan kvinnliga och manliga musikskapare fortfarande är ojämn, men 2020-2021 såg vi en positiv utveckling inom lyssnandet, enligt Spotify. Nu vill streamingtjänsten snabba på utvecklingen ytterligare genom att ta hjälp av kända kvinnor för att lyfta fram och hylla kvinnliga kreatörer via musikhubben EQUAL och festivalen Nine Muses.

I ett pressmeddelande går att läsa:

“Under 2021 var färre än 23,8% av artisterna som streamades på Spotify i Sverige kvinnor. Till det hade enbart 19,1% av de 50 mest streamade låtarna kvinnliga låtskrivare och andelen kvinnliga producenter var 4,8%.”

I samband med internationella kvinnodagen idag, ökar Spotify sin satsning för att bidra till en mer jämställd musikbransch, bland annat genom en dedikerad hubb som lyfter fram musik skapad av och med kvinnor. EQUAL finns på mer än 50 marknader, och i Sverige sluter en rad artister upp för att “kvinnoampa”, dvs. hylla och höja kvinnliga artister och musikskapare. Zara Larsson, Cherrie, Imenella, Daniela Rathana och Tove Styrke kommer alla att fylla EQUAL-hubben med personliga spellistor som innehåller musik skapad av och med kvinnor. Igår kväll avslöjade Imenella också releasedatumet för hennes debutalbum “Gemini”, som sköts fram på grund av hennes mammas bortgång. Det nya datumet är 11 mars, det vill säga på fredag.

– Spotify har i flera år arbetat för att utbilda och stärka kvinnliga musikskapare genom Equalizer Project, bland annat genom nätverksträffar, producentutbildningar, seminarier och en podcast. Nu vänder vi blicken mot fansen för att uppmuntra dem att i högre grad upptäcka och faktiskt lyssna på mer musik skapad av kvinnor. Fansen sitter på makten och möjligheten att lyssna mer jämställt, säger Jenny Hermanson, Nordenchef på Spotify.

EQUAL-hubben och satsningen fortlöper under hela året med en rad aktiviteter för kvinnliga musikskapare. Parallellt uppger Spotify att man kontinuerligt arbetar med att förbättra representationen av kvinnliga musikskapare i sina redaktionella spellistor, där lyssnandet på kvinnliga artister idag är 25% (jämfört med 23% kvinnliga artister när svenskarna själva väljer vad de vill lyssna på).

– Det finns betydligt fler kvinnliga artister och musikskapare än vad statistiken ger sken av, de behöver bara få synlighet och rätt support för nå fler lyssnare. Med EQUAL vill vi stötta dem och inspirera till ett mer jämställt musiklyssnande. Hela vår bransch behöver steppa upp och bidra till förändringen, fortsätter Jenny Hermanson.

Den 8 mars är även Nine Muses Festival tillbaka – ett årligt event grundat 2019 av Spotify, Kinnevik, MTG och Discovery ur ett fokus på kvinnlig gemenskap och stärkande utbyten av erfarenheter. Årets tema “Create Your Own Path” syftar till att utforska sätt att lyckas som kvinna i den kreativa industrin och under heldagseventet bjuds flera ledande kvinnliga kreatörer – globala och lokala – in för att dela sina erfarenheter i inspirerande paneldiskussioner och workshops. Det arrangeras även liveframträdande och utställningar.

Besök musikhubben EQUAL här.

Foto: Spotify

67a09b5308079e190f099af3

Av Özgür Kurtoǧlu.

”Mickey 17”, Filmstaden (7 mars)

Tävla om biobiljetter, bok och presentkort här!

Det tog Edward Ashton sju år att skriva novellen ”Mickey 17”, men sålde filmrättigheterna innan boken ens publicerats. Tre år senare är det snart premiär med Robert Pattinson i huvudrollen och regi av  Bong Joon-ho: vinnare av Oscars för Bästa Film, Bästa Regissör och Bästa Originalmanus med ”Parasite”.

”Sinners”, Filmstaden (18 april)

I sin första film sedan 2018 som inte är om Black Panther provar Ryan Coogler något helt annorlunda, och betydligt mörkare än han brukar. ”Sinners” är en skräckfilm rakt igenom, om tvillingbröder (Michael B Jordan i bägge roller) som återvänder till sin hemstad och möts av en ondska de aldrig tidigare sett. Musik av Ludwig Göransson.

”Mission: Impossible – The Final Reckoning”, Filmstaden (23 maj)

För varje ny Mission: Impossible känns det som att Tom Cruise aktivt försöker hitta dödligare situationer att ta sig ur. Det har ryktats om att The Final Reckoning är det sista omöjliga uppdraget, så det innehåller garanterat några av de mest häpnadsväckande actionscenerna som någonsin har filmats.

”28 Years Later”, Filmstaden (20 juni)

En av de senaste årens mest överraskande filmnyheter var inte bara att ”28 Days Later” skulle få en till uppföljare. ”28 Years Later” skulle dessutom regisseras av Danny Boyle och skrivas av Alex Garland, som regisserade respektive skrev den första filmen som numera anses vara en sann skräckklassiker.

”F1”, Filmstaden (27 juni)

I princip varenda stor filmstudio i USA var med och budade om rättigheterna till en länge obetitlad film med Brad Pitt i huvudrollen och som producent. Det visade sig vara en film om Formula 1, officiellt backad av F1, och med titeln ”F1”, där Pitt spelar en gammal F1-förare som blir mentor till en ny talang, spelad av Damson Idris.

Obetitlad komedi från pgLang och Park County via Paramount Pictures (4 juli)

Trey Parker och Matt Stone, grundarna av South Park, jobbar på en film med Dave Free och Kendrick Lamar, om om en slav-skådespelare som har praktik på ett levande museum, som upptäcker att hans förfäder ägdes av hans flickväns förfäder. Tänkt premiärdag 4 juli, USA:s nationaldag. Det låter…spännande.

”Superman”, Filmstaden (11 juli)

Att DC Extended Universe läggs ner och blir DC Universe betyder såklart också nya filmer med nya skådespelare från världen där Batman och Superman håller hus. Det har viskats och skvallrats massor om James Gunns ”Superman” och det allra mesta har varit positivt, trots väldigt höga förväntningar.

”The Fantastic Four: First Steps”, Filmstaden (25 juli)

Det gick inte tillräckligt bra när filmerna med Jessica Alba och Chris Evans släpptes för 20 år sedan. Det gick direkt dåligt när den med Miles Teller och Michael B Jordan släpptes för 20 år sedan. Det är fullt förståeligt att Marvel varit försiktiga med att introducera Fantastic Four in i MCU. I sommar är det dags.

”Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery”, Netflix (TBD)

Daniel Craig ville undvika att fastna i en och samma roll  efter att ha spelat James Bond i 15 år. Men så fick han en roll av Rian Johnson som en briljant detektiv från den amerikanska södern. Efter premiären av ”Knives Out” var han enligt egen utsago redo att spela Detective Benoit Blanc för alltid.

”EDDIE”, Netflix (TBD)

För första gången i sin långa och smått mytomspunna karriär blickar den levande legendaren Eddie Murphy tillbaka på allt han åstadkommit, och vad som fortfarande väntar och komma skall. Till slutet av året kommer en dokumentär på Netflix som går igenom hans 50 år som komiker, musiker, och skådespelare.

Foto: Warner Bros. Pictures / Netflix