67d2b78e13c8671e42039b52

När Adel slog igenom med upplyftande ”Skina” och gamechangern ”Spring” lyckades han tillsammans med Simon Superti skapa ett nytt sound inom svensk hiphop. Ett sound som banade väg för en framgångssaga av pop och gangsterrap, som han mycket väl hade kunnat luta sig tillbaka och rida på längre än han har gjort. Istället har Adel valt att prova sina vingar och testa olika stilar med olika producenter, ofta med gott resultat.

Där Stress-producerade debutalbumet ”Fem stjärnor” var kort, intensivt och dynamiskt är dock uppföljaren en något träligare historia. Musiken har blivit mer amerikaniserad och mindre originell, vilket gör att intresset bitvis svalnar över 15 spår. Men bra musik finns det såklart, inte minst på det introspektiva titelspåret och sentimentala ”Tsunami” samt i form av starka refränger på bangers som ”Ghetto” och ”Amo”.

Problemet med ”Guld utav sand” är helt enkelt att det är för långt och enformigt, något som blir extra svårt att smälta när skalet är hårt. Hade vi dock fått samma format som ”Fem stjärnor”, ja, då hade Adel stått med ännu ett starkt projekt i resumén.

Bästa låt: På ”Tsunami” lyckas Adel fånga känslan av att rappa med hjärtat utanpå bröstet.
Bästa produktion: På ”G For Life” briljerar Manny Flaco med tung bas och flinka strängar.
Bästa gästinhopp: Dree Low och Asme på tunga samarbetet ”På topp”.
Bästa text: Där ”Guld utav sand” öppnar albumet starkt erbjuder “Outro” en känslomättad avslutning.

/ Malkolm Landréus

67a09a8410b9c053cd092d73

Tidernas bästa stavhoppare Armand “Mondo” Duplantis blir idag officiellt artist under sitt smeknamn. Tillsammans med producenterna och låtskrivarna Rasmus Wahlgren och Emil Berg släpps debutsingeln “Bop” som rör sig mellan afrobeat och pop. Samarbetet började av en slump då Mondo var i studion och skulle spela in till en reklam. Trion har arbetat ihop i nästan tre år och gjort runt 30 låtar och 2-3 låtar till förväntas släppas i år via Sony Music där Duplantis signat sin musik.

I sitt stavhopp, där ser man ju att han har ett väldigt självförtroende, men i studion så har det varit väldigt kul att se honom växa in i det. Att till en början bara ‘Jag har ingen koll’ till att våga ta mer plats och våga lita på sina egna idéer”, säger Emil Berg till P3 Musiknyheter.

Lyssna på låten nedan och se lyssnarnas kommentarer på Instagram nedan!

Foto: Erik Hagberg