67a09c62031422de92044c12

Av Alexander Kihlström.

Förutsättningarna kunde ha varit bättre. Regnet hade gjort sitt på dagen och förutom att underlaget fick lida så innebar det förmodligen att en del besökare drog sig från att åka ut mot Hultsfred, eller Stoxa som området heter, 12 km från Arlanda.

När A$AP Rocky behövde man inte trängas direkt, även om publiksiffran ändå var helt okej med tanke på omständigheterna. Det ryktades om att Joey Badass skulle gästa på scenen men vi fick ”nöja oss” med A$AP Twelvy bredvid huvudkaraktären. Tillsammans gjorde de sitt bästa för att få igång publiken, vilket märktes av mest när han körde sin del av Schoolboy Qs sköna hit ”Hands on the wheel” men också under ”Goldie” och hetsiga Skrillexproduktionen ”Wild for the night”.
 

Det når dock aldrig några riktiga höjder. Det märks att det är en festivalpublik som annars kanske lyssnar mest på pop och rock, både på det (oftast) uteblivna draget men också hur man agerar på scen. Det är en spelning som A$AP Rocky inte gör dåligt på något sätt men det känns mest som att han bara bockar av den på sin turnélista. Han gör det han måste och det som förväntas av honom, men inget mer. Då var det mer imponerande på Way Out West förra året och ännu mer imponerande på Stay Out West när han gästade AraabMuzik och kunde koppla av. ”I was probably drunk at that show” säger han angående den spelningen, men på Hultsfred var han spiknykter. Jag uppmuntrar inte folk till att dricka, men…

67a09b5308079e190f099af3

Av Malkolm Landréus.

Yung Lean ”Jonatan” (2 maj)

Efter att ha lämnat svenska skivbolaget YEAR0001 under kontroversiella former verkar Yung Lean göra sig redo för ett storslaget år. I mars intar han Avicii Arena och runt samma tid väntas ett bekräftat självbetitlat album.

Aleks ”För oss” (23 maj)

”Den här gången vill jag lämna efter mig något positivt, som ett lyckligt slut på filmen”, sa Aleks när han i fjol återvände och bekräftade ett comebackalbum tillika avslutande del i en albumtrilogi som innefattar debutklassikern ”Inte längre fiender” (2011) och vackra ”Livet mellan raderna” (2016).

Advance Patrol ”Återkomsten Från Området” (13 juni)

20-årsjubileumet för debutalbumet ”Utskrivna” tycks ha skapat mersmak för den ikoniska Malmögruppen, då man i samband med det bjöd på en nyskriven låt. Sedan dess har ett kommande album bekräftats och första singeln ”Dumma Dumma” presenterats.

Svenska Akademien (juni)

18 år efter sitt senaste album är den skånska reggaegruppen tillbaka med ny musik. 2025 startades med ”Resa dig igen”, som blev första smakprovet från en ny fullängdare med release i juni.

Simon Superti ”Hemlisar: Kapitel II” (höst)

2025 blir Simon Supertis största år i karriären som artist. Fresh out of ”Så mycket bättre” fick han sin första listetta med ”Bullerbyn är död” som under våren följs upp av en ny turné och fyra(!) singlar innan ”Kapitel II” landar ”direkt efter sommaren”.

Cherrie (TBA)

Det räckte med fjolårets singlar för Cherrie att bli Grammisnominerad i februari. I samband med nyheten avslöjade hon att hennes femte album är klart, så framgångarna lär förstås inte bli mindre i år. Det har faktiskt hunnit gå hela fyra år sen sist.

Mwuana (TBC)

”Locked in. Finishing touches”, skrev Mwuana på en story nyligen. Och han menar det bokstavligen. Texten kom med en bild på en bäddad säng i en studio och har man sett dokumentären ”Mwuana: Framför allt” så vet man hur mycket kamp som ligger bakom.

Ken Ring (TBD)

”Hiphop är tillbaka i min själ äntligen. Inte akustiskt”, skrev Ken Ring nyligen på sociala medier. Med tanke på att han förra året utlovade ”minst två album” så kanske det är dags nu. Ny singel släpptes i fredags.

Seinabo Sey (TBD)

”I might be working on two albums, or a couple of EPs” skrev Seinabo i höstas. Detta efter att i somras ha annonserat ett album på svenska och synts en hel del i Gambia med Yasin. Mycket att hålla utkik efter, med andra ord.


Deki Alem ”Forget In Mass” (TBA)

”Our debut album ‘Forget In Mass’ out 2025”, förkunnade den kritikerrosade duon tidigare känd som BENNETT strax innan nyår. Gillar man lite drum’n’bass till sin postpunksrap kan det här bli något alldeles, alldeles extra.

Foto: Pressbild