67a09c62031422de92044c12

Hur gör man som veteranrappare i en ständigt skiftande musikbransch? Busta Rhymes gick från genreutvecklare till mainstream-ledare till marknadsanpassad. Nas gick från stjärnskott till bespottad till hyllad reinkarnation. Chief Xcel och Gift of Gab har inte i närheten av samma status som ovan nämnda ikoner, vilket kanske gör det lättare för dem att gå mellanvägen – att inte riktigt ändra på något. Det kan låta negativt, men också som några som åldras på egna villkor, med respekt.

Sacramento-duon har hållit på sedan 1992 och det hörs. Albumet präglas av en klassisk inställning till hiphopen: livslektioner och positivitet blandas med soulig intensivitet. Spåret ”The Sun” är ett exempel på duons närhet, där varken beatet eller rappen är på toppnivå, men där samarbetet nästan går att ta på. Det är också tydligt att det är det första albumet från duon på tio år. På inledande spåret ”Blacka” fullkomligt sprutar flowet och orden ur Gift of Gab, vars motormun oftare bör nämnas i sammanhang av mest tekniska rappare. Medan Gift of Gab allt som oftast håller det intressant med metaforer och alitterationer har Chief Xcel inte lyckats med beatsen. Produktionen är inte engagerande och slående omodern – inte för att jag vill ha dånande traptrummor, men mängder med släpp det senaste året (se: Adrian Younge, Deacon the Villain, Donnie Trumpet & The Social Experiment) har visat att det fortfarande är möjligt att göra nytt med liveinstrumentation.

Det går inte att förneka talangerna bakom rösten, flowet och de perfekta intonationer som blandas med boombapiga bakgrunder, men ”Imani Vol. 1” är lika ojämn som omständigheterna skvallrar om: 16 spår långt och första delen av en serie på tre album. Det är en trevlig break i det dagliga flödet men druknar snabbt i sin egen ojämnhet.

Bästa låt: ”Blacka”

Bästa produktion: ”Twist of Time”

Intressant text: ”Dope like PE, BDP, Poor Righteous Teachers/X-Clan and Brand Nubian combined in one rapper’s infant/ Pig’s feet, ham, ribs, not one but a slab of them/ To die inside the ghetto only to arise and rap again” – ”Blacka”

betyg_3

// Niklas Thander

67a09b1c08079e190f099af2

Av Özgür Kurtoǧlu.

De La Soul ”Clear Lake Audiotorium” (7 mars)

2025 års rent definitionsmässigt mest efterlängtade musikrelease är ett som knappt gått att höra på 30 år, om du inte laddade ner det 14 februari 2014. De La Soul släppte EP:t som en promo-skiva för DJ:s och så var det med det, ungefär. Nu släpps det äntligen på riktigt både fysiskt och digitalt.

Lil Wayne ”Tha Carter VI” (6 juni)

Det säger något om Lil Waynes status att han använde en collegefootball-sändning i januari och en reklam inför Super Bowl att presentera sitt senaste album. ”Tha Carter VI” är hans första album på fem år, hans femtonde album sedan karriärstarten för 34 år sedan, det första i ”Tha Carter”-serien på sju år, och släpps i sommar.

Kendrick Lamar (TBC)

Det tog internets alla hiphop-detektiver knappt någon dag att komma fram till, på mystiska och inte helt tydliga sätt, att ”GNX” bara var ena halvan av vad Kendrick Lamar i hemlighet kokat ihop i albumväg under 2024. Kommer han verkligen släppa nytt kort efter framträdandet på Super Bowl LIX? Alla hoppas.

Doechii (TBC)

Snart tio år och tre mixtapes in i karriären, det senaste ”Alligator Bites Never Heal” hyllades som ett av 2024 års bästa och krönt med ett fantastiskt framträdande hos NPR Tiny Desk, har Doechii hävdat att hennes debutalbum antingen är snart klart, eller på god väg, eller något precis däremellan. 

Nas & DJ Premier (TBC)

Var sak har givetvis sin tid men det är ändå smått otroligt att Nas och DJ Premier först började prata om ett samarbetsalbum i januari 2006. Nästan 20 år senare släppte de singeln “Define My Name” i samband med 30-årsjubileumet av ”Illmatic” och nu verkar albumet faktiskt vara på väg att släppas i år.

Yasiin Bey & The Alchemist ”FORENSICS” (TBD)

2024 släppte The Alchemist hela fyra väldigt bra album: ett med Oh No som Gangrene, ett med Hit-Boy och Big Hit, ett med Roc Marciano, ett soloalbum, och hann även producera Kendrick Lamars “Meet The Grahams”. Nya albumet ”FORENSICS” med Yasiin Bey, premiärspelat i Paris i januari kommer senare i år.

Clipse ”Let God Sort Em Out” (TBD)

När Malice vände sig till religionen, bytte namn till No Malice, och kallade duon han haft med sin lillebror avslutad, fick Pusha T vara världsbäst på “high-taste level, luxury, drug raps” ensam. Efter 15 långa år är Clipse äntligen tillbaka, med ett nytt album som vanligt helt producerat av Pharrell.

A$AP Rocky ”DON’T BE DUMB” (TBD)

30 augusti 2024 skulle A$AP Rockys fjärde album ha släppts. Sedan gällde någon gång den hösten. Nu verkar inte ens Rocky själv vara helt säker men han säger heller inte varför. Det försenade albumet, det första på sju år, är iallafall ett av årets mest omtalade och en välkommen återgång till musiken.

J. Cole ”The Fall Off” (TBA)

10-årsfirandet av ”2014 Forest Hills Drive” på Madison Square Garden i New York var som ett ärevarv för J. Cole. Där sa han att nästa års Dreamville Fest kommer bli den sista, och inför festivalen han själv skapade planerar J Cole att släppa vad han hävdar kommer att bli hans sjunde och sista album. 

Freddie Gibbs & Madlib ”Montana” (TBD)

Både Madlib och Freddie Gibbs pratade om att ”Montana” skulle släppas förra året. I och med att Madlibs hus sorgligt nog brann ner i Los Angeles-bränderna har han givetvis annat att tänka på. Förhoppningsvis kommer albumet senare i år och ger fans ett sätt att hjälpa Madlib rusta upp familjehuset igen på.

Foto: NPR / Kaito