67d2b78e13c8671e42039b52

Karim 1 Hunnid är född och uppvuxen i Sverige, Sollentuna med rötter från Algeriet och Turkiet. Namnet kommer från ”Keep It 1 Hundred”, och han beskriver bakgrunden till namnet med en enkel förklaring:

Jag är allergisk mot ryggradslösa människor, va dig sjäv! Stå för din tro, dina ord och håll det 1 hundra. Enkelt.

Många känner igen Karim 1 Hunnid då han även rappat under aliaset Cakeboy – då på engelska. Han har även hunnit med att turnera frekvent med Million Stylez runt världen. Senaste året har han arbetat hårt på sitt svenska projekt som ska släppas till hösten där han samarbetat med Adde Instrumentals (Vybz Kartel, Popcaan) K-One (Sanna Nielsen, Ken Ring) MGI (Sean Kingston, 50 Cent & Justin Bieber).

Nu släpper Karim 1 Hunnid ny singel och musikvideo med Blen – “En Väg Ut”:

http://www.facebook.com/karim1hunnidmusic

http://www.twitter.com/karim1hunnid

Instagram: Karim1Hunnid

67a09b1c08079e190f099af2

The Weeknds långfilm som vi tidigare skrivit om kommer till bioduken även här i Sverige. Nu står det klart att biopremiären blir den 16 maj 2025 för den psykologiska thrillern med Jenna Ortega och Barry Keoghan i rollerna, tillsammans, såklart, med The Weeknd själv.

Manuset, som är skrivet av artisten tillsammans med regissören Trey Edward Shults, handlar om en framstående musiker som tvingas konfrontera sitt förflutna och sin mörka sida. En livsomvälvande resa påbörjas för att förstå vad som är viktigt med livet. Musiken står, också självklart, The Weeknd för.

Albumet med samma namn är en bästsäljare och hade bäst öppningsvecka på Billboard på över ett år. Kan man förvänta sig ungefär samma av filmen så lär det bli ännu en succé för nämnda artist.