67d0bf38ddc77901d10c9052

Skriver ett skarpt formulerat inlägg på sin officiella Facebook-sida.

Efter Petters jubileumsgig på Tyrol i Stockholm där en lång rad rappare från förr medverkad,e var det många som ställde sig frågan varför Ken Ring inte fanns på plats. Att de två rapparna inte dragit jämnt har framkommit tidigare men nu tar Ken sannerligen bladet från munnen och kritiserar Petter i skarpa ordalag.

Läs hela Facebook-inlägget här:

Ok. Då tar vi det igen! Jag kommer inte vara med på jubileum för Petter. Jag har spelat gratis för han i över 10 år. Han har lovat saker och hela tiden skitit i det för hans egna ego. Han är en utnyttjare som använt oss andra rappare under hela sin karriär. Så att jag inte är med för att jag inte kan är en lögn. Att jag ersätts av stor. Det har ALDRIG vart aktuellt för mig att va med. Jag blev tillfrågad och sa då att jag tycker att vi har mycket att reda ut innan vi ställer oss på en scen tillsammans. Och det står jag för. Han är en snål människa som alltid har en baktanke med allt han gör. Och det supportar inte jag. Jag är villig att sätta mig med han och prata. Och jag har även gjort fel mot han en gång. Men det var många år efter allt han gjorde mot mig. Och jag har bett om ursäkt. Det har inte han. Han hittar nya “hårda” rappare istället för att behålla hans street cred… Så FUCK hans jubileum. För det var vi som byggde han utan att få en krona. Nu vet ni…. Står tänder snett i gapet? Så klart. Peace.

 https://www.facebook.com/realkenring

Kingsizemagazine.sePress
67a09b1c08079e190f099af2

Av Malkolm Landréus.

Foto: Ari Marcopoulos

MIKE, Debaser Bar Brooklyn (14 mars)

Efter en framgångsrik spelning i Sverige i våras, återvänder numera kritikerhyllade undergroundrapparen MIKE till Stockholm med senaste albumet ”Pinball”. 

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Pressbild

Havoc, Big Noyd & DJ L.E.S, Fryshuset (16 mars)

Rapparen och producenten Havoc tar med sig Big Noyd och DJ L.E.S på turné för att hylla Mobb Deep. Detta i samband med att duons klassikeralbum “The Infamous” firar 30-årsjubileum.

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Pressbild

The Game, Fållan (27 mars)

Västkustlegendaren åker ut på turné för att fira 20-årsjubileumet av solodebuten ”The Documentary”. Det blir kanske inte lika vilt som hans tidigare Sverige-besök, men garanterat en hel del klassikerlåtar.

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Robin Asselmeyer

BIJI, Fållan (29 mars)

Ska man fira det kurdiska nyåret Newroz i Sverige, ja, då finns det förstås inget bättre sätt än att göra det med Robin Nazari och Maceo Frost. Tillsammans utgör de det kulturella fenomenet som utöver förstklassiga musikvideos garanterat lär bjuda på en rejäl show i livesammanhang.

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Fredrik Wannerstedt

Daniel Adams-Ray, Avicii Arena (5 april)

Ännu ett stort svenskt namn tar sig an en arenaspelning. Dessutom med det då purfärska albumet ”Pandemi, Palestina & Heartache” samt sitt femmannaband och den 25-manna stora orkestern i Blåsarsymfonikerna.

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Pressbild

Yasin, Brännbollsyran (30 maj)

När den kontroversiella rapparen i maj intar Umeå-festivalen blir det hans första spelning i Sverige på nio år. Räkna med ett galet tryck och vallfärd från landets alla möjliga hörn till Hedlunda.

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Victoria Zahmatkesh

Asme, Evenew Arena (31 maj)

Den omåttligt populära rapparen Asme är redo för sin första arenaspelning. Det är inte Avicii Arena, men nyöppnade Evenew Arena tar hela 6000 personer. Missa inte!

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Pressbild

Labyrint, Advance Patrol, ODZ, Maskinen & Linda Pira, Folkets Park (13 juni)

Det blir i Malmö som årets kanske fetaste hiphopfest anordnas i år. Malmö Beyond har blivit endagsfestival där närvarande kommer få se Labyrint återförenas officiellt, Advance Patrol fira sitt första album på 16 år, Linda Pira göra comeback på micken och ODZ och Maskinen stå för röjet.

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Pressbild

Kendrick Lamar & SZA, 3Arena (9 augusti)

Kort efter den mestadels hyllade halvtidsshowen på Super Bowl stod det man verkligen hoppats på klart: Kendrick Lamar och SZA tar sin gemensamma ”Grand National Tour” till svensk mark. Som enda stopp i Norden dessutom.

KÖP BILJETTER HÄR!

Foto: Oskar Sjöström

1.Cuz, Gröna Lund (21 augusti)

Näst på tur av svenska rapstjärnor som ännu inte uppträtt i paritet med sin storlek på hemmaplan är 1.Cuz, som blir en del av Gröna Lunds gedigna livehistoria mot sommarens slut. Garanterad haffla!

GRÖNA KORTET GÄLLER SOM ENTRÉ – KÖP HÄR!

För årets samtliga livespelningar under 2025, se fullständig guide här!