67d0bf38ddc77901d10c9052

Det verkar som att NFL och Apple Music har gjort lite ändringar i sin efterproduktion av Alicia Keys halvtidsframträdande vid Super Bowl i helgen. Efter showen så var fans på sociala medier snabba med att lägga märke till att Keys var “off-key” (alltså sjöng fel ton) när hon inledde sin första låt “If I Aint Got You”. Men på videon som publicerades på NFLs officiella YouTube-kanal är just den delen borttagen och ändrad. 

Många fans har också blivit upprörda över NFL valde att klippa bort delen, då det till syvende och sist är vad som gör ett liveframträdande. Alicia Keys är också en välkänt uppskattad sångerska som sällan levererar annat än högsta kvalitet. Det är också oklart om Keys och hennes management konsulterades innan beslutet, där NFL av allt att döma använt teknik för att “rätta till” sångerskans misstag.

Hur som helst, se klipp nedan!

Foto: NFL/Apple Music/YouTube

67a09a8410b9c053cd092d73

The Weeknds långfilm som vi tidigare skrivit om kommer till bioduken även här i Sverige. Nu står det klart att biopremiären blir den 16 maj 2025 för den psykologiska thrillern med Jenna Ortega och Barry Keoghan i rollerna, tillsammans, såklart, med The Weeknd själv.

Manuset, som är skrivet av artisten tillsammans med regissören Trey Edward Shults, handlar om en framstående musiker som tvingas konfrontera sitt förflutna och sin mörka sida. En livsomvälvande resa påbörjas för att förstå vad som är viktigt med livet. Musiken står, också självklart, The Weeknd för.

Albumet med samma namn är en bästsäljare och hade bäst öppningsvecka på Billboard på över ett år. Kan man förvänta sig ungefär samma av filmen så lär det bli ännu en succé för nämnda artist.