Efter blandad kritik från fans och media.

Det är många som av förklarliga skäl inte lyssnat på Drakes råd i albumtiteln “Honestly, Nevermind”. Både fans och kritiker har delat med sig av sina blandade reaktioner på överraskningssläppet i fredags, men även vissa kollegor. En av dem är J. Cole som valt att hylla projektet.

Häromdagen tog Dreamville-rapparen en screenshot när han lyssnade på albumspåret “Liability” och skrev via Instagram:

“Man. This album is phenomenal. Point blank.”

Hyllningen kommer efter att Drake varit ett stort stöd och fan av J. Coles basketkarriär, som numera levs ut i Toronto-baserade Scarborough Shooting Stars (vars delägare Nicholas “Niko” Carino också är medgrundare av OVO). Efter att ha hejat på sin vän och kollega från soffan i rapparens första match, fanns han också på plats för hemmapremiären nyligen.

Andra kollegor som valt att försvara Drake är Jay Electronica, Questlove, IDK och Joey Bada$$.

Men alla är som sagt inte lika positiva kring albumet, som fått bidrag av två svenska producenter. Många fans förväntade sig ett rap-projekt, men “Honestly, Nevermind” består i princip uteslutande av sång och influenser från Jersey Club, Baltimore club och house. Under ett lyssningsevent under helgen tycktes Drake kommentera den initiala kritiken med orden:

“It’s all good if you don’t get it yet. That’s what we do! We wait for you to catch up. We in here, though, we caught up already. On to the next. My goodness!”

Och “the next” verkar bli ett nytt “Scary Hours”-projekt. I samband med albumet annonserade Drake sin nya radioshow “Table For One” via SiriusXM. Väl där spelade han upp albumet under releasemorgonen och hintade om både “Scary Hours 3” och en kommande poesibok.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Riki P. (@itsrikip_)

Foto:

67a09b1c08079e190f099af2

Apple Music har nu släppt statistiken för Kendrick Lamars Super Bowl-framträdande och den talar sitt tydliga språk. Störst någonsin med 3,65 miljarder visningar, nämnd 5,7 miljoner gånger, vilket är nästan dubbelt så mycket som förra året när Usher körde halvtidsshowen.

I videon kan man se en hel drös med statistik som påvisar Kendricks succé under Super Bowl. Det känns inte som att folk slutat prata om hans “Not Like Us“-framträdande med Serena Williams trots att det var en månad sen nu.

Med detta bekräftas också att han slår Michael Jacksons tidigare rekord – vilket under ett tag var omdebatterat – och officiellt är den största tv-händelsen i USA:s historia sedan månlandningen 1969.

Foto: pgLang/NFL