Dansaren, koreografen, skådespelerskan och rapparen Imenella annonserade idag på sin Instagram att hon adderar ännu en tung merit bland hennes många andra, författarskapet. Hon berättar nämligen att hon släpper en självbiografi med titeln “Jag ska vara drottning här”. Boken släpps den 4 april 2025.
“Jag har burit på min berättelse länge. Nu ska jag äntligen dela den med er… [boken] handlar om att aldrig ge upp och att alltid veta sitt värde. Det är berättelsen om hur jag blev den jag är idag. Från ensamhet till systerskap. Från smärta till dans och musik och styrkan att skapa mitt eget liv. Jag hoppas att ni vill läsa”, skriver hon till ett klipp där hon berättar mer om bakgrunden.
Via Norstedts förlag, som boken släpps genom, går en vidare beskrivning att läsa:
“I ‘Jag ska vara drottning här’ berättar hon om uppväxten i Tensta, om att leva med svåra barndomsminnen, om att försonas med sin mamma och skapa sitt eget liv. Och så handlar det om musiken och dansen, som förändrade allt.”
Just detta – och en hel del annat – berättade Imenella om i en öppenhjärtig omslagsintervju med Kingsize i slutet av 2021, inför att hon året därpå släppte sitt debutalbum “Gemini”. I intervjun sa hon bland annat:
– Jag minns att vi blev upphämtade av ett militärfordon och helt plötsligt var vi i Kenya. Mina syskon blev kvar i Somalia den första perioden, men kom senare med min moster. Sen åkte min mamma till Sverige och då stannade ju vi kvar i Kenya. Det var verkligen traumatiserande, för jag minns att jag gick och flätade mig och när jag kom tillbaka var mamma borta.
Läs hela intervjun här och förbeställ boken via Bokus här.

Foto: Norstedts