67a09c62031422de92044c12

I dag utsågs vinnarna i Musikförläggarnas Pris 2022 på Grand Hôtel i Stockholm. Bland de artister som kammade hem vinster på galan finns A36, Daniela Rathana och producenterna Klahr och LIOHN, som (precis som tidigare rapporterat) ligger bakom tre låtar på rapparen Drakes senaste album.

Musikförläggarnas Pris delas ut till årets mest framstående låtskrivare, textförfattare och kompositörer. Partillerapparen Geivar Shlaimon, som går under artistnamnet A36, vann utmärkelsen Årets genombrott. Hans låt “Samma gamla vanliga” var singeletta på Sverigetopplistan hela sex veckor i rad förra sommaren och har i skrivande stund över 63 miljoner streams på Spotify. Efter kreativa lokala remixer av låten har A36 även erövrat de nordiska grannländerna.

“Stort tack! Att få vinna priset är en stor ära för mig och mitt team. Tack till alla som varit där, mitt team, AT, mina fans, ni alla är otroliga!”, kommenterade A36 vinsten.

Producenterna Johannes ”Klahr” Klahr och Richard ”LIOHN” Zastenker utsågs till vinnare i kategorin Årets kompositör. De ligger bakom låtarna “Calling My Name”, “Flight’s Booked” och “Massive” på Drakes senaste album “Honestly, Nevermind”. De ligger även bakom de nystartade projektet Deki Alem, med bröderna Sammy & Johnny Bennett. De står enligt juryns motivering för “en spektakulär bild av svenskt låtskrivande på export”.

“Tack för det här priset, det betyder otroligt mycket. Tack till mamma som tvingade mig att börja göra musik, och tack till min förläggare Danny Bremer”, sa Johannes “Klahr” Klahr när han och Richard ”LIOHN” Zastenker tog emot priset på scenen i Vinterträdgården på Grand Hôtel.

Se alla vinnare nedan!

ALLA VINNARE I MUSIKFÖRLÄGGARNAS PRIS 2022

ÅRETS KOMPOSITÖR

Johannes ”Klahr” Klahr & Richard ”LIOHN” Zastenker

ÅRETS TEXTFÖRFATTARE

Daniela ”Daniela Rathana” Sörensen, Oskar Linnros & Jacqueline ”Mapei” Cummings

ÅRETS INTERNATIONELLA FRAMGÅNG

Björn Ulvaeus & Benny Andersson

ÅRETS GENOMBROTT

Geivar “A36” Shlaimon

ÅRETS LÅT

“Hold Me Closer” (Cornelia Jakobs) – Isa Molin, Cornelia Jakobsdotter & David Zandén

ÅRETS KONSTMUSIKPRIS – LITEN ENSEMBLE/KAMMARMUSIK

Britta Byström – “Ink-Wash On Paper”

ÅRETS KONSTMUSIKPRIS – STOR ENSEMBLE/OPERA

Mats Larsson Gothe – “Löftet”

ÅRETS HEDERSPRISTAGARE

Louise Hoffsten

ÅRETS STIPENDIAT

Kendra ”waterbaby” Egerbladh

ÅRETS MEST SPELADE LÅT 2021 (DELAS UT AV STIM)

“tystnar i luren” (Miriam Bryant & Victor Leksell) – Miriam Bryant, Victor Leksell & Elias Kapari

Foto: Camilla Svensk

67a09b5308079e190f099af3

Av Malkolm Landréus.

Yung Lean ”Jonatan” (2 maj)

Efter att ha lämnat svenska skivbolaget YEAR0001 under kontroversiella former verkar Yung Lean göra sig redo för ett storslaget år. I mars intar han Avicii Arena och runt samma tid väntas ett bekräftat självbetitlat album.

Aleks ”För oss” (23 maj)

”Den här gången vill jag lämna efter mig något positivt, som ett lyckligt slut på filmen”, sa Aleks när han i fjol återvände och bekräftade ett comebackalbum tillika avslutande del i en albumtrilogi som innefattar debutklassikern ”Inte längre fiender” (2011) och vackra ”Livet mellan raderna” (2016).

Advance Patrol ”Återkomsten Från Området” (13 juni)

20-årsjubileumet för debutalbumet ”Utskrivna” tycks ha skapat mersmak för den ikoniska Malmögruppen, då man i samband med det bjöd på en nyskriven låt. Sedan dess har ett kommande album bekräftats och första singeln ”Dumma Dumma” presenterats.

Svenska Akademien (juni)

18 år efter sitt senaste album är den skånska reggaegruppen tillbaka med ny musik. 2025 startades med ”Resa dig igen”, som blev första smakprovet från en ny fullängdare med release i juni.

Simon Superti ”Hemlisar: Kapitel II” (höst)

2025 blir Simon Supertis största år i karriären som artist. Fresh out of ”Så mycket bättre” fick han sin första listetta med ”Bullerbyn är död” som under våren följs upp av en ny turné och fyra(!) singlar innan ”Kapitel II” landar ”direkt efter sommaren”.

Cherrie (TBA)

Det räckte med fjolårets singlar för Cherrie att bli Grammisnominerad i februari. I samband med nyheten avslöjade hon att hennes femte album är klart, så framgångarna lär förstås inte bli mindre i år. Det har faktiskt hunnit gå hela fyra år sen sist.

Mwuana (TBC)

”Locked in. Finishing touches”, skrev Mwuana på en story nyligen. Och han menar det bokstavligen. Texten kom med en bild på en bäddad säng i en studio och har man sett dokumentären ”Mwuana: Framför allt” så vet man hur mycket kamp som ligger bakom.

Ken Ring (TBD)

”Hiphop är tillbaka i min själ äntligen. Inte akustiskt”, skrev Ken Ring nyligen på sociala medier. Med tanke på att han förra året utlovade ”minst två album” så kanske det är dags nu. Ny singel släpptes i fredags.

Seinabo Sey (TBD)

”I might be working on two albums, or a couple of EPs” skrev Seinabo i höstas. Detta efter att i somras ha annonserat ett album på svenska och synts en hel del i Gambia med Yasin. Mycket att hålla utkik efter, med andra ord.


Deki Alem ”Forget In Mass” (TBA)

”Our debut album ‘Forget In Mass’ out 2025”, förkunnade den kritikerrosade duon tidigare känd som BENNETT strax innan nyår. Gillar man lite drum’n’bass till sin postpunksrap kan det här bli något alldeles, alldeles extra.

Foto: Pressbild