Den 26 åriga Tumba-sonen Rami debuterade 2019 med singeln ”Pu$ha” men det var under 2020 och mixtapet ”Kungar & Poeter” som han fick sitt stora genombrott på den svenska hiphopscenen. Nu får vi höra honom tillsammans med sångaren Simeon på låten “Redo”.

Låten är producerad av Pablo Paz – som tidigare har jobbat med bl.a. Jireel, Victor Leksell – och Grammis-nominerade Wahib.

Simeon började göra musik redan som 11-åring. Han släppte sin debutsingel 2018 och har sedan dess släppt singlar så som ”SAME GIRL”. I oktober 2021 släppte Simeon även låten “G-step” tillsammans med ADAAM.

Foto: Pressbild

67a09b1c08079e190f099af2

Yasin hade planerat att hålla sin största konsert någonsin på Tele2 Arena i Stockholm förra året. Rapparen fick dock ställa in spelningen på grund av säkerhetsskäl. Spelningen skulle ha arrangerats den 7 september 2024, men arrangören valde till slut att ställa in efter rekommendation från Polisen. Detta bekräftas av Mohamed Yussuf i boken ”Nation av Poeter” som vi tidigare skrivit om.

I den kommande boken skriver Mohamed om hur Yasin planerat att lansera singeln ”Hur som helst” tillsammans med biljettförsäljningen till sin största spelning någonsin. Titeln för evenemanget sägs ha varit ”Homecoming”.

Enligt en nära källa fick arrangören kalla fötter efter att polisen, med hänvisning till säkerheten, avrått från att hålla konserten. Det fick arrangören att dra sig ur och hela projektet föll samman. Flera månaders arbete gick till spillo”, skriver Mohamed i boken enligt Dagens ETC.

Att arrangörer får kalla fötter i samband med Yasin-spelningar är rapparen van vid. I en intervju med Nyhetsbyrån Järva pratade han redan 2023 om hur polisen pressar arrangörer att stänga ner hans spelningar.

Ja, om polisen låter bli att stänga ner om jag uppträder. Många vill boka mig till de största festivalerna, men alla är lite nojiga. Polisen har varnat en del, men det är bara propaganda. För affärerna är det inte bra, jag är ingen tonåring längre utan har en familj att försörja. Det är stora pengar jag blir bokad för och det är mitt företags trovärdighet som står på spel

Foto: Pressbild