67a09c62031422de92044c12

Gästas av Mapei, Parham och Biggie Juke m.fl.

Silvana Imam som tog Sverige med storm tillsammans med kollektivet RMH i mitten av 10-talet och har gått många vägar i branschen sedan dess. Hon har gjort sig känd som aktivist och poet och har under 2024 spelat Hamlet på Kulturhuset i Stockholm men också blivit mer folklig i programmet “Så mycket bättre” på TV4 under 2020. Silvana har med sig sin ryggsäck från förr av kamp och politik men också sin spiritualitet på nya albumet.

”Tro” är främst producerat av hennes mångåriga samarbetspartner Nisj och hon har bjudit in en hel del gäster på skivan, bland annat Mapei, Parham och Biggie Juke.

Den 21 mars 2025 spelar Silvana Imam på Fållan i Stockholm.

Lyssna på Silvanas album “Tro” på Spotify nedan.

67a09b5308079e190f099af3

HBO har nu gått ut med rollistan till deras nya “Harry Potter“-serie. Den kommande serien är skriven av Francesca Gardiner, som tidigare jobbat på “Succession”, regisserad av Mark Mylod (“The Last Of Us”, “Succession”) medan författaren själv, J.K Rowling, är med som exekutiv producent.

Det blir nya skådespelare men de gamla välkända karaktärerna som Dumbledore, McGonagall, Snape och Hagrid finns såklart kvar. I rollen som den ikoniska rektorn hittar vi Oscarsnominerade John Lithgow (“Dexter”, “Interstellar”). I grundcasten hittar vi även Oscar- och Emmynominerade Janet McTeer (“Albert Nobbs”, “Jessica Jones”) i rollen som Minerva McGonagall, vi får se Paapa Essiedu (“Black Mirror”, “Gangs of London”) som Severus Snape och även Nick Frost (“Hot Fuzz”, “Tomb Raider”) som Rubeus Hagrid.

I gäst- och återkommande roller hittar vi även Luke Thallon som Quirinus Quirrell  och femfaldige BAFTA-vinnaren Paul Whitehouse som Argus Filch.

HBO Original “Harry Potter”-serien kommer att finnas tillgänglig på Max 2026.

Foto: Andrew Cowley / Jessica Howes / Phil Sharp / Lee Malone / Ruth Crafer / Mike Marsland