67d2b78e13c8671e42039b52

I mars 2023 åkte producenterna Masse och Salla Salazar till Santiago, Chile för att genomföra ett projekt som gick under namnet ”Återvandringen”. Bröderna, som har sina rötter från just Chile, döpte senare om projektet till ”Origen” (spanska för “ursprung”).

I slutet av augusti kom första singeln “Yo me la Buscaba” med chilenska rapparen Maiky och nu får vi ett andra släpp med samma artist. “Brinks” går nu att lyssna på via Spotify och en musikvideo går att se via YouTube.

Läs mer om det kommande projektet “Origen” här.

67a09b1c08079e190f099af2

För tillfället befinner vi oss i mitten av den muslimska högtiden ramadan som avslutas den 30 mars, en månad av välsignelser och gemenskap. Samtidigt pågår en insamling för att bygga Järvas första moské. Målet är att samla in 10 000 miljoner kronor och i nuläget har över 7 miljoner kronor samlats ihop till initiativet.

Några av de som bidrar och engagerar sig i insamlingen och bygget är Cherrie som startat sin egna insamling och hennes kusin och kollega Yasin. Men även Elias Abbas, Nuqi, Guleed och Hasti B har delat information och länkar för att bidra.

Se inlägg och mer information nedan!

Foto: Ebba Lange