67d0bf38ddc77901d10c9052

Artisten O! har i flera år drivit Blå huset-studion i Tensta, som varit en grogrund för hiphopscenen i Västerort. Nu har han teamat upp med Ille Freeway för en andra singel med Somalia-tema.

Tensta-talangen Ille har figurerat i Stockholms musikscen sedan han och artistkollegan Yasin sågs freestyla i baksätet av en bil i början av 2010-talet och har sedan dess skördat stora framgångar med bl.a ”Ny dag” och ”Sena nätter”. Den senaste tiden har dock släppen varit mer sporadiska.

Detta fram tills nu alltså, då de båda släpper “Somali Girl” som går att lyssna på nedan.

67a09b1c08079e190f099af2

Ashley Walters har mycket på gång just nu. Skådespelaren som spelade Dushane Hill, en av huvudrollerna i succéserien “Top Boy” är nu klar med sitt nästa projekt, miniserien “Adolescence“ som kommer till Netflix, idag den 13 mars. Det speciella med denna serien är att de fyra avsnitten är filmade i en enda lång tagning vardera. Regissören heter Philip Barantini och har blivit hyllad för den liknande filmen “Boiling Point“ med samma idé.

I ett Instagram-inlägg berättar Walters genomgående vad filmen handlar om och hur imponerad han är av skådespelaren Owen Cooper, 13-åringen som gör sin debut som skådespelare. Serien som även innehåller skådespelare som Stephen Graham (“Boardwalk Empire“, “Snatch“) och Erin Doherty (“A Thousand Blows“, “The Crown“) handlar om hur en familj ställs på ända när sonen arresteras för att ha mördat sin 13-åriga skolkamrat. Det blir förtvivlan och drama när familjen måste konfrontera deras värsta mardröm.

Apropå Erin Doherty har Ashley Walters även del i nya serien “A Thousand Blows” via Disney+ och jobbar även på sin debut som filmregissör, bland annat med just Stephen Graham i en av rollerna. Inte nog med det så släppte han nyligen en vass låt och video med UK-giganten Giggs titulerad “Take A Pic”, från EP:n “Test The Walters 2” som kom förra fredagen.

Se “Adolescence” via Netflix här och lyssna på musiken nedan!

Foto: Netflix