67a09c62031422de92044c12

Gästas även av Akils son Snubnose Frankenstein.

Akil The Mc från legendariska västkustgruppen Jurassic 5 samarbetar producenten/beatboxern Johnny Filter som är född och uppvuxen i Kapstaden, Sydafrika. Filter var bland annat var med och skapade ETC Crew, ett av Kapstadens första multikulturella hiphop-akter. Han är även medlem i produktions kollektiven Fam Pack, The Jungle Bunnies och Shortfilters. På låten gästar även Akils egna son Snubnose Frankenstein. Numera är han baserad i Malmö sedan en tid tillbaka och jobbar frekvent med olika svenska artister.
Om projektet säger Akil the MC:

 

“Blowing Off Steam Featuring Shakir Frankenstein Givens my son Produced by Johnny Filter who I met in South Africa about 6 yrs ago. We been in touch every since .This beat right here made me and my son blow off a little steam. It feels good to exhale – Enjoy”

67a09b5308079e190f099af3

För tillfället befinner vi oss i mitten av den muslimska högtiden ramadan som avslutas den 30 mars, en månad av välsignelser och gemenskap. Samtidigt pågår en insamling för att bygga Järvas första moské. Målet är att samla in 10 000 miljoner kronor och i nuläget har över 7 miljoner kronor samlats ihop till initiativet.

Några av de som bidrar och engagerar sig i insamlingen och bygget är Cherrie som startat sin egna insamling och hennes kusin och kollega Yasin. Men även Elias Abbas, Nuqi, Guleed och Hasti B har delat information och länkar för att bidra.

Se inlägg och mer information nedan!

Foto: Ebba Lange