67a09c62031422de92044c12

Se musikvideon här!

I våras signade sångerskan Lova till TGR Music Group och släppte singlarna “Säg” och “Fuego”. Den sistnämnda gästades av debutanten Reyn och nu kommer även en remix där Ibbe och Tarequito hoppar på låten som är producerad av Picasso On The Beat. Nu är även musikvideon till låten släppt. Se nedan!

67a09b1c08079e190f099af2

You talking about me. You ain’t talking about Clarence”, berättar Anthony Mackie – aktuell i huvudrollen för storfilmen “Captain America: Brave New World” – när han i en intervju kommer in på Eminem och den klassiska filmen “8 Mile”. Han avslöjar nämligen att dissraderna i slutbattlen skrevs om och är baserade på Mackies riktiga bakgrund.

Från början skulle Mackie bara varit med i tre scener i den klassiska filmen “8 Mile” från 2002 innan hans roll gjordes större. Eminem skapade hans backstory efter att ha samtalat med honom under inspelningen och skrivit in delar om hans utbildning i privatskola och familj med starkt äktenskap, som var taget från Mackies liv och inte Clarence (Papa Doc), som var hans karaktär i filmen.

Se hela podcasten med inslag från intervjun där Anthony Mackie öppnar upp om filmen “8 Mile” och Eminem, samt den klassiska battlescenen från filmen:

Foto: YouTube/Universal Pictures