67a09c62031422de92044c12

JEROME, tidigare känd som C.U.P, har lagt i en rejäl växel sedan han bytte rap-alias. Idag ger han ut sin sjätte singel under 2021 och på låten “Blickar” tar han hjälp av Hooxx (tidigare Hooks) och sin bror Chapee, som även producerat låten.

– Vi tre har gjort ett antal låtar tillsammans tidigare som av olika anledningar aldrig har släppts, så det känns nice att denna låt droppas nu, säger JEROME.

JEROME har under en lång tid figurerat i bakgrunden på den svenska hip-hop scenen och bland annat hörts på öppningsspåren “E.C” och “E.C 3” från Abidaz båda album.

Lyssna på “Blickar” nedan.

HBO har nu gått ut med rollistan till deras nya “Harry Potter“-serie. Den kommande serien är skriven av Francesca Gardiner, som tidigare jobbat på “Succession”, regisserad av Mark Mylod (“The Last Of Us”, “Succession”) medan författaren själv, J.K Rowling, är med som exekutiv producent.

Det blir nya skådespelare men de gamla välkända karaktärerna som Dumbledore, McGonagall, Snape och Hagrid finns såklart kvar. I rollen som den ikoniska rektorn hittar vi Oscarsnominerade John Lithgow (“Dexter”, “Interstellar”). I grundcasten hittar vi även Oscar- och Emmynominerade Janet McTeer (“Albert Nobbs”, “Jessica Jones”) i rollen som Minerva McGonagall, vi får se Paapa Essiedu (“Black Mirror”, “Gangs of London”) som Severus Snape och även Nick Frost (“Hot Fuzz”, “Tomb Raider”) som Rubeus Hagrid.

I gäst- och återkommande roller hittar vi även Luke Thallon som Quirinus Quirrell  och femfaldige BAFTA-vinnaren Paul Whitehouse som Argus Filch.

HBO Original “Harry Potter”-serien kommer att finnas tillgänglig på Max 2026.

Foto: Andrew Cowley / Jessica Howes / Phil Sharp / Lee Malone / Ruth Crafer / Mike Marsland