67d2b78e13c8671e42039b52

Efter att ha följt upp Cherrie-samarbetet “Brownskin Guld” med egna singeln “Backseat” hörde vi senast Jamkid teama upp med Keya och Masse på låten “M.I.A”. Denna gång hör vi Jamkid över ett kaxigt klubbsound där han berättar om hur det är hans tid att ta sig upp till toppen. Han mixar både flow och språk genom låten, där vi bland annat får höra Mandinka som man talar i hans hemland Gambia.

Samtidigt står det klart att Jamkid kommer att släppa ett flertal singlar fram till att hans EP släpps i november.

Foto/omslag: Art By Esse

67a09a8410b9c053cd092d73

The Weeknds långfilm som vi tidigare skrivit om kommer till bioduken även här i Sverige. Nu står det klart att biopremiären blir den 16 maj 2025 för den psykologiska thrillern med Jenna Ortega och Barry Keoghan i rollerna, tillsammans, såklart, med The Weeknd själv.

Manuset, som är skrivet av artisten tillsammans med regissören Trey Edward Shults, handlar om en framstående musiker som tvingas konfrontera sitt förflutna och sin mörka sida. En livsomvälvande resa påbörjas för att förstå vad som är viktigt med livet. Musiken står, också självklart, The Weeknd för.

Albumet med samma namn är en bästsäljare och hade bäst öppningsvecka på Billboard på över ett år. Kan man förvänta sig ungefär samma av filmen så lär det bli ännu en succé för nämnda artist.