67a09c62031422de92044c12

Helsingforsbaserade rapparen JAG har varit verksam i 15 år och öppnat för akter som Ice Cube, Apollo Brown & Skyzoo samt Promoe. Nu släpper han ett gemensamt album med producenten Kerberos. 9-spåriga “Lockdown Sessions” släpptes i fredags och bjuder på ett kraftfullt paket av traditionsenliga boom bap-beats, som den erfarna MC:n gör rättvisa.

Albumet gästas av amerikanska rapparna Joey Knuckles från Detroit och Twistello från Buffalo. Fyra singlar har tidigare släppts från skivan, varav den senaste, “Fall Back”, spelades i amerikanska radioprogrammet “Bars Weekly”.

Hela albumet har producerats, skrivits och spelats in i Kerberos lägenhet, genom att JAG har skrivit texter på soffan medan Kerberos har jobbat på beats på sin trogna MPC-sampler. Namnet “Lockdown Sessions” syftar just på dessa sessioner som skedde under pandemin.

Lyssna på resultatet nedan!

67a09b1c08079e190f099af2

Hemsidan JustWatch har fört statistik på 166 000 svenskars streamingbeteenden senaste året. De har analyserat deras preferenser och vilken eller vilka streamingtjänster vi svenskar använder mest. Resultatet över vilket företag som har den populäraste appen är tydligt, då Netflix har 23% av svenska marknaden, 5% mer än Disney+ som kommer tvåa på listan.

Grafik: JustWatch

Under 2024 växte Max med 1% medan Viaplay tappade. SkyShowtime blev en av de som växte mest i popularitet förra året.

Grafik: JustWatch

För tips på nya serier på de olika plattformarna kan ni spana in vår lista här.

Foto: Disney / Netflix