67d0bf38ddc77901d10c9052

Efter att ha bjudit på singlar som “Gränd” och “Vision” med Allyawan släpptes i måndags den sista singeln “Butler” (med Frej Larsson & BenG) från Blås EP “TRE BOKSTÄVER”. EP:n blir också hans första via skivbolaget Pizzaslize Records.

Titeln på projektet representerar hans egna namn både som artist och födelsenamn, där tre bokstäver är ett signum för Tim som är hans födelsenamn. Här uppges han tackla ämnen som livets motgångar på både gott och ont, men ger också plats åt hiphopgenrens sedvanliga ignorans och skryt. Precis som tidigare får ett sound blandar 90-tals rap med den moderna eran av hans generation.

Blå beskriver projektet själv som “en resa genom vart jag står i livet idag, både som person men också som artist och vart min musik har tagit mig”.

Lyssna själva nedan!

Foto: Pressbild

67a09b5308079e190f099af3

Hemsidan JustWatch har fört statistik på 166 000 svenskars streamingbeteenden senaste året. De har analyserat deras preferenser och vilken eller vilka streamingtjänster vi svenskar använder mest. Resultatet över vilket företag som har den populäraste appen är tydligt, då Netflix har 23% av svenska marknaden, 5% mer än Disney+ som kommer tvåa på listan.

Grafik: JustWatch

Under 2024 växte Max med 1% medan Viaplay tappade. SkyShowtime blev en av de som växte mest i popularitet förra året.

Grafik: JustWatch

För tips på nya serier på de olika plattformarna kan ni spana in vår lista här.

Foto: Disney / Netflix