67a09c62031422de92044c12

Släpper även kapselkollektion med Axel Arigato och del 3 av duons kortfilmstrilogi.

Nästan tre år har gått sedan Aden x Asme från Hammarkullen i Göteborg släppte sitt hyllade debutalbum “12 till 12”. Då medverkade duon i en längre intervju med Kingsize Magazine där man pratade om sin resa inom musiken och deras gemensamma mål för framtiden. Efter ett långt uppehåll är stjärnduon nu tillbaka och precis som väntat är det nya albumet “Sista 12” redo att släppas.

Det var i juni som Aden och Asme återvände till att skapa musik tillsammans, då man teamade upp med Göteborgslegendaren Håkan Hellström för en tolkning av klassikern “Känn ingen sorg för mig Göteborg”. Låten har sedan dess följts upp av singlarna “Egen” och “Skjuter”.

Det nya albumet består av totalt 12 spår och för produktionen står Elai, Masse Salazar, Straynané, Shenzi, Oscar Chase, Ian och T&O. I samband med releasen av albumet släpper Aden x Asme en limiterad kapselkollektion i samarbete med Axel Arigato som kommer finnas tillgänglig samma dag som albumet släpps på fredagen den 15 oktober. Kläderna kommer att gå att hitta i Axel Arigatos butiker på Södra Larmgatan 7 i Göteborg och på Biblioteksgatan 7 i Stockholm. Samma kväll som albumet och kollektionen släpps, kommer Aden x Asme tillsammans med Axel Arigatos Music Truck även köra en open air-konsert.

Men inte nog med det. En vecka efter releasen av albumet bjuder Aden x Asme dessutom på sista delen av sin kortfilmstrilogi – “12 Till 12: Del 3” via deras egna YouTube-kanal. Deras tidigare kortfilmer gavs ut via Sveriges Television och Discovery+. Filmerna slog snabbt tittarrekord och har hyllats av såväl fans som media.

Nyligen släppte man också Del 2 via YouTube, som går att se nedan.

Foto: Paul Edwards

67a09b5308079e190f099af3

Året var 2019 och rapparen A$AP Rocky skulle spela på Smash-festivalen i Stockholm. Några dagar innan festivalen blev rapparen förföljd av två killar på stan vilket slutade i ett slagsmål som resulterade i häktning och tt otroligt mediauppbåd där president Donald Trump och Sveriges dåvarande statsminister Stefan Löfven var i samtal över häktningen. Det blev ett par historiska och dramatiska veckor med kampanjer och diskussioner kring Sveriges häktningssystem och där vårt rättsystem blev anklagat för rasism.

Påminn dig om den klassiska händelsen i SVT:s nya serie “Recap” som tar upp nyhetshändelser från de senaste åren.

Se avsnittet på SVT nedan:

ASAP Rocky häktad i Sverige

Foto: SVT