67d0bf38ddc77901d10c9052

O-Zone Battles, Basementality Battles, The Ring Battles, Let’s Do This Battle och Ice Cold Battles är de fem ligorna som varit aktiva kanaler för battles i Sverige mellan 2010-2015. Senaste åren har den svenska battlescenen gått från att vara den största publika kanalen inom svensk hiphop till att gå tillbaka till rötterna och bli en undergroundkultur. Den aldrig battletrötta Shazaam driver sedan ett år tillbaka den enda regelbundet aktiva battlekanalen i Sverige vid namn battlespunktse eller battles.se.

Det femte eventet som också var ettårsjubileum gick av stabeln på Habibi bar den 30:e januari i år och idag släpptes titelmatchen mellan Ven och Nicko Mack. En riktig stark battle från början till slut. Vem tycker du vann?

Se Ven och Nicko Mack battla på Youtube nedan:

67a09a8410b9c053cd092d73

I april släpper Mohamed Yussuf sin efterlängtade debutbok “Nation av Poeter“. Varför detta boksläpp är efterlängtat och även unikt är för att Mohamed Yussuf är den enda journalist som fått följa Yasins långa exil i Europa.

Boken ska teckna ett komplext porträtt av en av Sveriges mest omdebatterade artister. Han ska även visa på den unika kulturyttring som är svensk-somalisk gangsterrap. Musiken som delar tyckarna och provocerar en hel del. Samt dess koppling och band till Afrikas horn.

Förläggare Johan Wirfält Volante säger följande om boken:

– Mohamed Yussuf går långt bortom effektsökande rubriker när han skildrar konflikter som på senare år skurit genom det svenska samhället, och som på många sätt koncentreras i de här rapparna. Samtidigt fördjupar han vår förståelse för musiken och poesin, genom att placera den i ett tidigare okänt historiskt sammanhang.

Boken ges ut den 14 april 2025 och kommer att presenteras på Kulturhusets fackscen i ett samtal med krimreportern och författaren Emil Arvidson den 29 april 17:30.

Foto: Emil Fagander