67d2b78e13c8671e42039b52

Efter flera festivaluppträdanden över hela Europa i somras startade Ice Spice den nordamerikanska etappen av sin världsturné “Y2K! WORLD TOUR” i Washington i slutet på juli. I helgen avslutades den hyllade turnén i Miami och nu står det klart att Ice Spice tar med turnén till flera städer i Europa, däribland Stockholm.

“Y2K! World Tour” följer upp Ice Spices debutalbum “Y2K!” som bland annat innehåller hits som “Phat Butt”, “Think U The Shit (Fart)” och Sean Paul-samplingen “Gimmie A Light”. Albumet följde upp hennes mycket hyllade debut-EP “Like…?” – en release från 2023 som hamnade på årets bästa listor från Pitchfork, Rolling Stone, The New York Times och flera andra. Bland annat innehållandes genombrotts-hiten “Munch (Feelin U)” som banade väg för en blomstrande karriär med mer än 2,4 miljarder(!) streams, flera topplaceringar på Hot 100 och fyra Grammy-nomineringar.

Den 18 november 2024 välkomnar vi Ice Spice till Sverige för allra första gången!

Biljetter släpps den 6 september klockan 10:00 via LiveNation.se.

Foto: Coughs/Pressbild

67a09b1c08079e190f099af2

För tillfället befinner vi oss i mitten av den muslimska högtiden ramadan som avslutas den 30 mars, en månad av välsignelser och gemenskap. Samtidigt pågår en insamling för att bygga Järvas första moské. Målet är att samla in 10 000 miljoner kronor och i nuläget har över 7 miljoner kronor samlats ihop till initiativet.

Några av de som bidrar och engagerar sig i insamlingen och bygget är Cherrie som startat sin egna insamling och hennes kusin och kollega Yasin. Men även Elias Abbas, Nuqi, Guleed och Hasti B har delat information och länkar för att bidra.

Se inlägg och mer information nedan!

Foto: Ebba Lange