67a09c62031422de92044c12

Den 18-21 juli arrangerar Riksteaterföreningen Graffitifrämjandet för andra året i rad sommarkollot Art of the Streets Camp i Stockholm.

Det blir en unik möjlighet för 20 unga graffitimålare i Stockholm att mötas, inspireras och utvecklas konstnärligt tillsammans med några av Sveriges och världens mest omtalade graffitikonstnärer. En möjlighet som är svår att förverkliga i Stockholm där inga öppna väggar finns för unga och etablerade graffiti-konstnärer så som det gör i Berlin eller Göteborg. Deltagarna kommer bland annat att få måla tillsammans med MadC, Blue, Skil, Hacke HNR och Gouge.

– Art of the Streets Camp är något fantastiskt! Vi ger unga människor chansen att träffa och måla sida vid sida med några av världens bästa graffitimålare. Detta är att jämföra med ett fotbollsläger med Zlatan och Messi. Många av dessa ungdomar har inga vuxna i sin närhet som kan hjälpa dem att förverkliga sina drömmar på grund av den rådande nolltoleransen i framför allt Stockholm. Vi ger dem möjligheten att under fyra dagar umgås med likasinnade och träffa vuxna som förstår och tar deras intresse på största allvar, säger Hugo Röjgård från Riksteaterföreningen Graffitifrämjandet.

För andra året i rad ordnar Riksteaterföreningen Graffitifrämjandet en stor, grön graffiti-oas för unga målare i nolltoleransens Stockholm. Sommarkollot Art of the Streets Camp innebär en unik möjlighet för den som är intresserad av att måla graffiti. Under fyra dagar kommer deltagarna att måla tillsammans med några av världens och Sveriges mest omtalade graffitikonstnärer:

Gouge från Stockholm har målat graffiti sedan tidigt 90-tal och koncentrerar sig idag mestadels på stora färgmålningar med mycket figurer. Gouge har deltagit i internationella utställningar, gjort offentlig utsmyckning och är en rutinerad workshopledare.

Tyska MadC är en internationellt verksam graffitimålare och är idag en av graffitivärldens populäraste och mest anlitade. Hon är mest känd för sina massiva burnerväggar, balanserade pieces och för sin passion för detaljer. För några år sedan gjorde hon sitt kanske mest legendariska verk “700Wall”, ett 700 kvadratmeter stort verk och sannolikt den största graffitimålningen någonsin skapad av en enda person.

Blue är även känd som Carolina Falkholt. Hon verkar i Göteborg och har sedan slutet av 90-talet arbetat med att utveckla graffiti mot en musikalisk, performativ och social praktik. Hon har deltagit i utställningar på bland annat Göteborgs konstmuseum, Röda Sten Konsthall och Klippans konsthall i Skåne och var tidigare i år en av deltagarna i SVT:s Konstkuppen.

Hacke HNR har varit en aktiv del av Stockholms graffitiscen sedan tidigt 90-tal. Han är en allroundmålare som behärskar de flesta tekniker och motiv inom konstformen. Hans stils unika form har utvecklats under karriären och rönt uppmärksamhet i böcker och tidningar. Idag fortsätter Hacke HNR att måla graffiti, men han har även en akademisk karriär med inriktning på bilder, han arbetar även med illustrationer samt diverse konstprojekt.

Skil är en av Sveriges stilsäkraste graffitimålare. Han företräder den klassiska, skandinaviska skolan med rena, avskalade målningar och välbalanserade harmoniska bokstäver.

Det finns 20 platser på Art of the Streets Camp i år. Deltagarna ska vara mellan 15-17 år och ha erfarenhet av att måla graffiti sedan tidigare. Riksteaterföreningen Graffitifrämjandet eftersträvar att få en jämn könsfördelning och hoppas på ansökningar från hela landet.

Kollot äger rum på Unga Örnars kursgård vid Orhem i Skarpnäck i Stockholm.

Läs mer om Art of the Streets Camp och anmälan HÄR!

Se en film om Art of the Streets Camp 2013 här:

67a09a8410b9c053cd092d73

Av Özgür Kurtoǧlu.

”Mickey 17”, Filmstaden (7 mars)

Tävla om biobiljetter, bok och presentkort här!

Det tog Edward Ashton sju år att skriva novellen ”Mickey 17”, men sålde filmrättigheterna innan boken ens publicerats. Tre år senare är det snart premiär med Robert Pattinson i huvudrollen och regi av  Bong Joon-ho: vinnare av Oscars för Bästa Film, Bästa Regissör och Bästa Originalmanus med ”Parasite”.

”Sinners”, Filmstaden (18 april)

I sin första film sedan 2018 som inte är om Black Panther provar Ryan Coogler något helt annorlunda, och betydligt mörkare än han brukar. ”Sinners” är en skräckfilm rakt igenom, om tvillingbröder (Michael B Jordan i bägge roller) som återvänder till sin hemstad och möts av en ondska de aldrig tidigare sett. Musik av Ludwig Göransson.

”Mission: Impossible – The Final Reckoning”, Filmstaden (23 maj)

För varje ny Mission: Impossible känns det som att Tom Cruise aktivt försöker hitta dödligare situationer att ta sig ur. Det har ryktats om att The Final Reckoning är det sista omöjliga uppdraget, så det innehåller garanterat några av de mest häpnadsväckande actionscenerna som någonsin har filmats.

”28 Years Later”, Filmstaden (20 juni)

En av de senaste årens mest överraskande filmnyheter var inte bara att ”28 Days Later” skulle få en till uppföljare. ”28 Years Later” skulle dessutom regisseras av Danny Boyle och skrivas av Alex Garland, som regisserade respektive skrev den första filmen som numera anses vara en sann skräckklassiker.

”F1”, Filmstaden (27 juni)

I princip varenda stor filmstudio i USA var med och budade om rättigheterna till en länge obetitlad film med Brad Pitt i huvudrollen och som producent. Det visade sig vara en film om Formula 1, officiellt backad av F1, och med titeln ”F1”, där Pitt spelar en gammal F1-förare som blir mentor till en ny talang, spelad av Damson Idris.

Obetitlad komedi från pgLang och Park County via Paramount Pictures (4 juli)

Trey Parker och Matt Stone, grundarna av South Park, jobbar på en film med Dave Free och Kendrick Lamar, om om en slav-skådespelare som har praktik på ett levande museum, som upptäcker att hans förfäder ägdes av hans flickväns förfäder. Tänkt premiärdag 4 juli, USA:s nationaldag. Det låter…spännande.

”Superman”, Filmstaden (11 juli)

Att DC Extended Universe läggs ner och blir DC Universe betyder såklart också nya filmer med nya skådespelare från världen där Batman och Superman håller hus. Det har viskats och skvallrats massor om James Gunns ”Superman” och det allra mesta har varit positivt, trots väldigt höga förväntningar.

”The Fantastic Four: First Steps”, Filmstaden (25 juli)

Det gick inte tillräckligt bra när filmerna med Jessica Alba och Chris Evans släpptes för 20 år sedan. Det gick direkt dåligt när den med Miles Teller och Michael B Jordan släpptes för 20 år sedan. Det är fullt förståeligt att Marvel varit försiktiga med att introducera Fantastic Four in i MCU. I sommar är det dags.

”Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery”, Netflix (TBD)

Daniel Craig ville undvika att fastna i en och samma roll  efter att ha spelat James Bond i 15 år. Men så fick han en roll av Rian Johnson som en briljant detektiv från den amerikanska södern. Efter premiären av ”Knives Out” var han enligt egen utsago redo att spela Detective Benoit Blanc för alltid.

”EDDIE”, Netflix (TBD)

För första gången i sin långa och smått mytomspunna karriär blickar den levande legendaren Eddie Murphy tillbaka på allt han åstadkommit, och vad som fortfarande väntar och komma skall. Till slutet av året kommer en dokumentär på Netflix som går igenom hans 50 år som komiker, musiker, och skådespelare.

Foto: Warner Bros. Pictures / Netflix