67a09c62031422de92044c12

En av Stockholms mest omtyckta hiphop-klubbar kommer tillbaka i höst – “Klubb Spiderdogs” bygger på husbandet Spiderdogs, som möter kända hiphop-artister och tillsammans tolkar deras låtar med liveband. Klubben hade premiär för nio år sen och har gästats av akter som Timbuktu, Organismen, Ison & Fille och många fler. Nu återuppstår Klubb Spiderdogs på Kägelbanan i Stockholm.

– Vi vill slå ett slag för livemusik och skapa en mötesplats för Hip Hop i Stockholm, säger Victor Marko, ena halvan av Mofeta & Jerre som är värdar för klubben.

Säsongens första gästartist är Adam Kanyama, som slog igenom redan som 15-åring med knivskarpa verser på både svenska och engelska. Sen dess har han sålt platina med sin grupp OIAM och i oktober långfilmsdebuterar han i filmen ”Medan vi lever”, som beskrivits som ”En modig film. Ett absolut måste” av Göteborgs Posten.

DJ:s för kvällen är Marcus Price och Marimba Roney. Marcus Price var en av de första gästerna på Klubb Spiderdogs med sin grupp Fattaru. Han DJ:ar numera mest elektronisk dansmusik, men denna gång byter han spår och spelar Hip Hop och framför allt svensk musik. Marimba Roney har DJ:at sen hon var 15 år och skrivit om musik i Aftonbladet. Hon avslutar kvällen med Hip Hop, Dancehall, Grime och bas för dansgolvet. Kvällen inleds med en Open Mic, där MC:s får tillfälle att visa sina skills. Klubb Spiderdogs arrangeras med stöd av Musikverket.

Malcolm B hostar Open Mic på Klubb Spiderdogs! Nytt för i år är att klubben har Open Mic kl. 22 och den här gången är det Marcus Price som spelar instrumentaler och Malcolm B som är host. Alla MCs är välkomna att kicka på micken!

Premiär den 24:e september på Kägelbanan. Öppet 21-02, 150 kr, 20 år.

Facebook

Mofeta & Jerre pressbild (foto Patrik Monka)-S

Foto: Patrik Monka

Foto förstasida: Henrik Bulow

67a09a8410b9c053cd092d73

För tillfället befinner vi oss i mitten av den muslimska högtiden ramadan som avslutas den 30 mars, en månad av välsignelser och gemenskap. Samtidigt pågår en insamling för att bygga Järvas första moské. Målet är att samla in 10 000 miljoner kronor och i nuläget har över 7 miljoner kronor samlats ihop till initiativet.

Några av de som bidrar och engagerar sig i insamlingen och bygget är Cherrie som startat sin egna insamling och hennes kusin och kollega Yasin. Men även Elias Abbas, Nuqi, Guleed och Hasti B har delat information och länkar för att bidra.

Se inlägg och mer information nedan!

Foto: Ebba Lange