TikTok och Gröna Lund bjuder på sensommaren in till världens första “TikTok-Experience” – ett event som beksrivs vara “en maxad heldag på Gröna Lund i TikToks anda med hela 20 liveuppträdanden från några av Sveriges hetaste artister just nu”. Det blir även mingel med TikTok-kreatörer, contenthubbar och sist men inte minst – obegränsad tillgång till alla åkattraktioner.

– TikTok Experienceblir en ny upplevelse där besökarna får en heldag med musik, åk och TikTok. Det är spännande att Gröna Lund kan göra det här tillsammans med TikTok, vi båda är ju experter på underhållning på våra egna sätt och jag är säker på att det blir magiskt när vi nu gör vårt första TikTok Experience tillsammans, säger Malin Tikkakoski Head of Sales & Event på Gröna Lund och en av upphovsmakarna till “TikTok Experience”.

Över 200 TikTok-kreatörer kommer vara på plats bland andra Christian Skogsgårdh (@tiktokchrille), Alan Max (@alanmax), Lisa Anckarman (@lisaanckarman) och Tracy Ghattas (@Dr.Tracy) för att bara nämna några.

– Den här dagen kommer bli oförglömlig för både kreatörer, artister och besökare. Nu får de äntligen träffas irl och dela gemensamma intressen, skapa i kreativt överflöd och njuta av fantastisk musik och häftiga åkturer, säger Liv Sandberg General Manager, Global Business Solutions, Nordics & Central Europe.

Artister klara för “TikTok Experience” på Gröna Lund:
ADAAM

LOAM

Jubël

Theoz

Oscar Zia

VC Barre

Felicia Takman

Henric Edström

Klara Hammarström

SVEA

B.Baby

Lucas Sunday

Averagekidluke

ALMEA

Björn Holmgren

Alawee

Baby Mala

Simon Superti

Mohelá

“TikTok Experience” arrangeras söndagen den 10 september 2023 på Gröna Lund i Stockholm. Biljetterna släpps idag måndag 19 juni kl. 12.00 på Gröna Lunds hemsida. Det finns endast ett begränsat antal biljetter och åldersgränsen för TikTok Experience är 13 år. 

67a09b5308079e190f099af3

Förra veckan skrev vi om att en planerad Yasin-spelning på Tele2 Arena skulle ha arrangerats 2024, men stoppades efter avrådan från polisen. Nu meddelar Umeå kommun att man drar tillbaka sin sponsring av festivalen Brännbollsyran efter att de bokat rapparen – en spelning som är tänkt att bli hans första i Sverige på nio år.

Tidigare år har festivalen fått 450 000 kronor av festivalen, en summa som nu ska gå till “trygghetsskapande åtgärder” runt festivalområdet. Detta rapporterar SVT Västerbotten.

Kommunen vill inte gärna lägga sig i artistbokningar. Men vi kan inte bortse från vad polisen har sagt utifrån det samverkansavtal som vi har med dem om att Umeå ska växa tryggt och säkert“, säger Peter Juneblad, Umeå kommuns näringslivsdirektör, till SVT.

Det är inte första gången bokandet av Yasin leder till storm i Umeå. Det var endast tre veckor sedan som Västerbottenskuriren meddelade att en mångårig samarbetspartner till festivalen pausat sitt samarbete efter nämnda Yasin-bokning.

Denna sommar såg på förhand ut att bli något att se fram emot för inbitna Yasin-fans, då han utöver Brännbollsyran också är bokad till Alive Festival i Borlänge i början av juli och Trädgården festival i Kristianstad i slutet av augusti. Även kring den senare har moralpanik utbrutit då kritiker kallat rapparen för en ”reklampelare för gängkriminalitet”. Här har dock arrangören satt ner foten.

“Vi är medvetna om Yasins förflutna, men det är just det – hans förflutna”, skriver dem enligt SVT.

Det återstår att se om dessa bokningar kvarstår eller om det än en gång blir ett år utan möten mellan Yasin och hans många fans. Som plåster på såren, kanske, släpps i alla fall en bok om den kontroversiella rapparen på måndag.

Foto: Pressbild