Harald Broström mötte en av de hetaste rapparna från den amerikanska Södern i samband med spelningen i Stockholm nyligen. Se video och läs intervju här!

Att en mosh pit nästan har blivit ett stående inslag när metal- och hardcoreband tar sig an sommarfestivalerna runt om på planeten är kanske inget nytt under solen. Inte heller att Waka Flocka Flame har tagit med fenomenet till sina spelningar (fråga bara alla som var konserten i Stockholm senast).

Men det är också så som Georgia-mc:n beskriver sitt kommande album, ”Flockaveli 2”. Som en mosh pit, alltså.

– När jag var 16 hängde jag med en kompis till en gothfest. Där fanns det en grej som de kallade mosh pit. Vad fan är det här, undrade jag. Du kunde slåss, sparkas… allt utan att hamna i trubbel. Hade man gjort så där på klubben hade man knappast klarat sig hem. Då kände jag: det här vill jag ta med mig hem, berättar han och fortsätter.

– Så när jag började spela ville jag verkligen skapa drag på mina gig. Det behöver inte vara våldsamt, jag vill dra igång festen. Nu förtiden gör alla det där: är nere på golvet och rappar mitt bland publiken. Jag skapade det där.

När vi ändå snackar mosh pits, gillar du hårdrock?

– Yes, det är var jag kommer ifrån: hårdrock, metal, bas. Nu har jag tagit med mig det till hiphoppen. Föresten är det bubblor i det här vattnet? Tror du det finns utan? Jag gillar det naturligt, haha.

Waka Flocka Flame inspekterar en flaska Ramlösa, lutar sig över hotellets glasbord och gestikulerar vilt. Han har precis landat med sitt flyg, men fick sitta och vänta länge på landningsbanan på grund av åskvädret som mullrar över Stockholm. Nu är han pratsugen. Waka är öppen, inbjudande och raljerar både konkret och abstrakt (”Jag är en kreatör… Jag skapade McDonalds!”).

”Flockaveli 2” kommer att bli hans tredje soloalbum. Tanken var släppa skivan under hösten. Den är klar, men releasen får vänta några månader till.

– Den kommer i början av 2014. Jag var klar redan i juni men kände att jag åker hellre på turné först och marknadsför plattan. Då kan jag både utvidga min fanbase och ge tillbaka till mina fans som inte har fått sett mig än, det är jag skyldig dem. Jag bestämde mig helt enkelt för att dedicera den här sommaren till fansen.

– Jag gillar att turnera. Ärligt talat, jag bryr mig inte om mina skivor säljer eller inte. Liveshower är bättre än allt. Då får man träffa den publik som verkligen gillar ens musik.

Att det är fansen som har fått fokus i sommar berättar också Brick Bronson från Wakas management, när vi pratas vid några minuter efter intervjun.

– Den här killen är otrolig. I sommar har han stått i timmar efter spelningar för att folk ska få ta bilder. Och han tar sig tid med alla. När vi sen ska fortsätta festen bjuder han in alla!

Juaquin James Malphurs föddes 1986 i Queens men flyttade i tioårsåldern till Georgia. Trots att staten, med Atlanta i spetsen, växte fram som en smältdegel för rappen i södern, var det inget som egentligen bekom honom.

– Jag var inte inne så mycket på musik. Jag började med det själv när jag var 23. Klart jag kände till några namn. Jag lyssnade på 2Pac, DMX och så där. Men det var det. Jag var verkligen inget hardcorefan.

Idag har Waka Flocka Flames partyrap börjat breda ut sig över den vägen som Atlanta-brodern Lil’ Jon krattade i början av 00-talet.

– Så är det, jag går tillbaka till det: till party music. Det är crunk med bas och metal – och med neonljus och rave, haha. Och jag blandar det med en ny stil. Det är en evolution som du inte kommer att se någon annanstans. Garanterat.

Du driver ju också ett eget bolag, Brick Squad Monopoly, hur är läget där?

– Jag fick precis ett erbjudande från ett bolag på 2,3 miljoner dollar. Men vi kör på. Jag vill verkligen pusha mitt gäng. Det känns som att vi är på gång och jag lovar dig – jag har de bästa producenterna som finns.

Ni har en skiva på gång?

– Det stämmer. Så fort jag är tillbaka hemma kommer jag ta några dagar ledigt. Sen flyttar jag in i studion. Den skivan borde bli klar snart. Och då snackar vi: ingen lek, det här är på riktigt.

Ditt gamla gäng på 1017 Brick Squad Records planerar också att släppa en samlingsskiva…

– Jag är inte involverad i det där längre. De har en helt annan inställning när det kommer till vad de ger ut. Vi vill nå ut snabbt och till många. De gör det bara för en liten del. De är lokala som en telefonkiosk!

– Vi tänker helt enkelt olika. Vår musik är inte lika. Nej, det där är överspelat nu. Det var college. Nu är jag uppe i the mayor leagues. Jag har tagit examen! Jag är klar! Låt kids leka med andra kids.

Innebär det också att du inte snackar längre med din gamle vapendragare Gucci Mane?

 

– Nej, vi pratar inte. Vi är inte bästa vänner och inte fiender. Kulor rår inte på mig (2010 blev Waka Flocka Flame skjuten i armen under ett rån, skribentens anmärkning), så varför skulle ord göra det. Men som sagt: det där var college! Jag är klar!

Annars då, vad händer framöver?

– Jag har ytterligare en turné planerad. Det kommer att bli en turné med Steve Aoki, två turnéer i en kan man säga. Det blir grymt. Sen har jag två mixtapes på gång: ”Big Homie Flock” och ”Y’all Can’t Flock With Me”. I’m going hard.

– Och så ska jag ta det lugnt hemma med familjen också.

Och hemma, det är fortfarande Georgia?

– Ja, absolut, det är så klart Atlanta. Folk säger att jag har flyttat till New York, vad fan snackar de om?! Jag kommer aldrig flytta till New York. Jag tillhör södern.

Intervju av Harald Broström.
Foto/video: Ludde Lorentz

67a09b1c08079e190f099af2

Av Niklas Hagberg.

”Split Fiction” (6 mars)

Från svenska Hazelight där Josef Fares är högst inblandad kommer nästa co-op spel. Efter succén med “It Takes Two” är det många som räknar in en till succé för det svenska företaget här. Liknande upplägg som förra spelet där man hjälper varandra genom roliga gåtor.

”Assassin’s Creed: Shadows” (20 mars)

”Assassin’s Creed” är ungefär som EA Sports-spelen. Det kommer ett nytt varje år, som man oavsett hur bra eller dålig förra årets version var, köper och testar. Denna gång i feodala Japan med ninjor och samurajer.

”Atomfall” (27 mars)

Ett litet brittiskt Fylke-liknande samhälle har drabbats av extrem radioaktivitet och du måste överleva. Av det man fått se hittills verkar detta extremt intensivt då du måste kontrollera din karaktärs puls. Blir pulsen för hög, ja då får du ganska snabbt problem då det dessutom avslöjats att man dör extremt lätt.

”InZoi” (28 mars)

Krafton, som tidigare gjort ”PUBG” och ”The Callisto Protocol”, ska nu göra sin version av ”The Sims”-spelen. Här skapar du din karaktär med ändlösa val och möjligheter. Hyperrealistiskt, med hjälp av Unreal Engine 5. Gillar du att ha kontrollen? Då är det här något för dig.

”DOOM: The Dark Ages” (15 maj)

Våldsammare än Doom-franchisen blir det inte, nu ännu värre. Denna gång i medeltiden med bättre grafik, brutalare vapen och gissningsvis ännu mer blod. Gillar man köttigt, då är det årets ”DOOM” man ska hålla utkik för.

”Mafia: The Old Country” (sommar)

Väldigt många har en romantiserad bild av maffian efter ”Gudfadern”-filmerna, ”Maffiabröder” och ”Sopranos”. Känner man någon gång att man vill ta del av den romantiserade bilden så är ”Mafia”-spelen perfekta. 

”Borderlands 4” (23 september)

Ännu en uppföljare till ett framgångsrikt franchise. Som vanligt, en miljon olika vapen i ett spel där lika många behövs. Testa alla medan du skjuter ihjäl utomjordingar som försöker ta över världen.

”Dune: Awakening” (TBD)

Denis Villeneuvestvå ”Dune”-filmer har tagit stora delar av världen med storm. Nu är det dags för Funcom att leverera ett spel som matchar kvalitén på filmerna. Du kommer få fritt springa runt på ön Arrakis och slå ihjäl fiender i jakten på tronen.

”Ghost of Yōtei” (TBD)

Väldigt många spelade och gillade det kritikerrosade ”Ghost of Tsushima”. Detta är uppföljaren, 300 år senare i tiden och med mer kontroll över narrativet. Lika vackert som förra spelet blir det också, när man befinner sig runt Yotei-berget i Japan. Dock endast för PlayStation-spelare.

”Grand Theft Auto VI” (TBD)

Det kanske mest efterlängtade spelet någonsin, vilket till och med gett upphov till en slags långtgående memekultur där folk nämner osannolika saker som händer innan ”GTA VI” släpps. Kan det leva upp till förväntningarna som byggdes efter trailern? Vi längtar efter att få reda på det. 

Foto: Rockstar Games / Ubisoft