67d2b78e13c8671e42039b52

Rocky påstås vara fängslad under "inhumana förhållanden".

Under tisdagskvällen kom uppgifter om att en namninsamling på Change.org hade startats i syfte att frige A$AP Rocky från svenskt häkte. Budskapet har i form av bilder och uppmaningar spridits av stora namn som Post Malone, G-Eazy, Talib Kweli, The Game och flera andra. Något som säkerligen spätt på initiativet ytterligare är en rapport från amerikanska skvallermediet TMZ, där de hävdar att Rocky är fängslad under “inhumana förhållanden”.

De påstår bland annat att han hålls inlåst med en annan fånge som är mentalt instabil och kastar avföring inuti cellen. Maten ska också vara totalt oätlig och Rocky åt enligt rapporter ett äpple om dygnet de första fem dagarna. Sedan rapportren publicerades har uppgifterna avfärdats av bl.a. Aftonbladet, men det krävs ingen större research för att inse att påståendena är totalt absurda.

Någon som till slut har ställt upp på en intervju är A$AP Rockys manager John Ehmann, som exklusivt pratat med Expressen. Även om han inte kommenterar ryktena om Rockys levnadsförhållanden gör han det tydligt att han anser Tingsrättens beslut orimligt.

67a09b1c08079e190f099af2

You talking about me. You ain’t talking about Clarence”, berättar Anthony Mackie – aktuell i huvudrollen för storfilmen “Captain America: Brave New World” – när han i en intervju kommer in på Eminem och den klassiska filmen “8 Mile”. Han avslöjar nämligen att dissraderna i slutbattlen skrevs om och är baserade på Mackies riktiga bakgrund.

Från början skulle Mackie bara varit med i tre scener i den klassiska filmen “8 Mile” från 2002 innan hans roll gjordes större. Eminem skapade hans backstory efter att ha samtalat med honom under inspelningen och skrivit in delar om hans utbildning i privatskola och familj med starkt äktenskap, som var taget från Mackies liv och inte Clarence (Papa Doc), som var hans karaktär i filmen.

Se hela podcasten med inslag från intervjun där Anthony Mackie öppnar upp om filmen “8 Mile” och Eminem, samt den klassiska battlescenen från filmen:

Foto: YouTube/Universal Pictures